před 9 měsíci

Není otázkou zda, ale kdy úrokové sazby klesnou

Úroky

Díky jasným údajům o spotřebitelských cenách v USA jsou investoři ve střehu a pečlivě vyhodnocují náznaky centrálních bankéřů o možném snížení úrokových sazeb. Byly také zveřejněny kupony nových tří- a šestiměsíčních pokladničních poukázek.

Díky jasným údajům o spotřebitelských cenách v USA jsou investoři ve střehu a pečlivě vyhodnocují náznaky centrálních bankéřů o možném snížení úrokových sazeb. Byly také zveřejněny kupony nových 3 a 6měsíčních pokladničních poukázek.

Celková zpráva:

Trh je v tuto chvíli relativně klidný. Vzhledem k tomu, že inflace klesá a dnešní údaje ukazují inflační očekávání na úrovni 3,50 % a jsou nižší než odhady, klíčovou otázkou pro investory není zda, ale kdy centrální bankéři začnou snižovat úrokové sazby. Jejich brzké snížení by mohlo opět zvýšit inflaci, zatímco pozdní snížení by mohlo vést k recesi a vyšší nezaměstnanosti. Akciové trhy v klidném obchodování rostly, zatímco americké státní dluhopisy klesaly, protože investoři zvažovali rizika v zahraničí a vyhlídky na delší setrvání úrokových sazeb na vyšší úrovni. Růst amerických akcií táhl technologický index Nasdaq 100, zejména favorité v oblasti umělé inteligence, jako je Nvidia. Menším akciím se dařilo hůře, přičemž index Russell 2000 klesl na nejnižší úroveň za více než měsíc. Výnosy státních dluhopisů se zvýšily, přičemž dvouleté dluhopisy citlivé na politiku prodloužily svůj pokles, když jejich výnosy vzrostly na 4,94 % a desetileté na 4,18 %. Obchodníci se domnívají, že úrokové sazby budou v příštích letech překonávat inflaci. Čína se zároveň potýká s pomalým hospodářským oživením a prohlubujícím se propadem cen nemovitostí, zatímco ocenění na světových akciových trzích začíná být neodůvodněně vysoké.

Makroanalýza a ekonomické zprávy:

ASIE: Inflace maloobchodních cen v Indii v červenci 2023 vyskočila na 7,44 %, což je nejvíce od dubna 2022, oproti vzestupně revidovaným 4,87 % v červnu a tržním prognózám 6,4 %. Inflace u potravin vzrostla na 11,51 %, nejvíce od ledna 2020, v čele s cenami zeleniny, koření a obilovin. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily o 2,93 %.

EU: Meziroční míra inflace na Slovensku se v červenci 2023 v souladu s tržními odhady pátý měsíc zmírnila z 10,8 % v předchozím měsíci na 9,7 %. Jedná se o nejnižší hodnotu od února 2022, a to především v důsledku dalšího zpomalení růstu cen potravin a nealkoholických nápojů. Meziměsíčně se ceny snížily o 0,3 %. Jádrová inflace, tj. ceny bez cen pohonných hmot a energií, dosáhla 10,60 %.

USA: Inflační očekávání ve Spojených státech v červenci klesla na 3,50 % z 3,80 % v červnu 2023. Podle mezibankovních výnosů pro tuto splatnost státních dluhopisů činil v pondělí 14. srpna výnos tříměsíční pokladniční poukázky USA 5,44 %. Podle mezibankovních výnosů pro tuto splatnost státních dluhopisů činil v pondělí 14. srpna výnos šestiměsíčních amerických pokladničních poukázek 5,50 procenta.

Přečtené: 93x

Novinky
Zprávy a analýzy
Sdílet tento článek na Twitter Linkedin Facebook
Comments
fp
před 6 měsíci

Očekávané výsledky společnosti Meta

fpro
před 6 měsíci

Akcie rostou v době, kdy začíná výsledková sezóna

zQS394U5b1dPgDAv-Shutterstock_Forexpro-(1)
před 6 měsíci

Akcie se zotavují z poklesů

GRjBtSb3zBewBMO1-FX-pro-(1)
před 6 měsíci

Ropa dosahuje 90 dolarů kvůli obavám z eskalace války a poklesu zásob

Sledujte nás na sociálních sítích

Upozornění na rizika: Obchodování s měnami a s nástrojem "Contracts for Difference" (CFD) je značně spekulativní a vyznačuje se významným rizikem ztrát. Toto obchodování není vhodné pro všechny investory. Před zahájením obchodování se proto ujistěte, že těmto rizikům rozumíte.