před 8 měsíci

Neutrální guvernér Fedu Powell

MY5Cks9sre3MxQAv-Shutterstock

Předseda Fedu Jerome Powell ve svém projevu zdůraznil potenciální potřebu, aby centrální banka USA opětovně zvýšila úrokové sazby s cílem efektivně řídit inflaci, avšak pouze pokud to bude nutné.

Celková zpráva:

Akcie vzrostly poté, co Jerome Powell řekl, že Federal Reserve bude postupovat opatrně, pokud jde o opětovné zvýšení úrokových sazeb. Index S&P 500 poklesl poté, co Powell potvrdil, že centrální banka bude pokračovat v udržování utažené měnové politiky. Výnos z 10letých státních dluhopisů klesl o tři bazické body na 4,21%. Dolar klesl o 0,1 procenta. V pátek vystoupí i prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová, což je její první větší proslov od kdy úředníci 27. července zvýšili úrokové sazby, ale budoucí rozhodnutí ponechala závislá na konkrétní situaci. I když se investoři v září přiklánějí spíše k pauze, budou pozorně poslouchat jakékoli náznaky, které sdílejí či rozporují jejich sentimentu. Lagardeová po projevu vystoupí v rozhovoru pro televizi Bloomberg. Nárůst 10letých výnosů ze státních dluhopisů, který v poslední době vyvolal velký zájem, nebyl dostatečně prudký na to, aby vykolejil akcie, stejně jako pohyb dvouletých výnosů byl podle historických standardů také mírný. Pokles akcií v USA ve čtvrtek navzdory mimořádné zprávě od společnosti Nvidia Corp. ukazuje, že letošní oživení je vyčerpáno. Nejbližší dny rozhodnou o tom, zda růst akciového trhu chytí druhý dech po letní pauze, ale další růst je momentálně v nedohlednu.

Makro analýza a zprávy z ekonomiky:

ASIE: Japonský index spotřebitelských cen v Tokiu klesl v srpnu na 2,90 % z 3,20 % v červenci. Základní index spotřebitelských cen pro oblast Ku v japonském Tokiu vzrostl v srpnu 2023 meziročně o 2,8 %, což představuje zpomalení oproti červencovému nárůstu o 3 % a je pod úrovní prognóz na úrovni 2,9 %. Přesto jádrová míra inflace v Tokiu, která je hlavním ukazatelem celostátního cenového vývoje, již 15. měsíc po sobě překonala 2% cíl Bank of Japan.

EU: Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí 2023 ve srovnání s předchozími třemi měsíci stagnovala, a to po dvou po sobě následujících obdobích poklesu. Spotřeba domácností se po poklesu v předchozím pololetí stabilizovala a vládní výdaje vzrostly o 0,1 %, což znamenalo ukončení rok trvající recese. Na meziroční bázi se největší evropská ekonomika ve druhém čtvrtletí snížila o 0,2 %. Ukazatel současných podmínek IFO pro Německo v srpnu klesl na 89,0 bodu, čímž dosáhl nejnižší úrovně od srpna 2020 a zaostal za očekáváními trhu na úrovni 90,0 bodů.

USA: Spotřebitelský sentiment Michiganské univerzity v USA byl v srpnu 2023 revidován na nižší hodnotu 69,5 z předběžných 71,2 bodu. Ukazatel očekávání byl revidován dolů na 65,5 ze 67,3 a subindex současných podmínek byl revidován níže na 75,7 ze 77,4. Inflační očekávání na rok byla mezitím revidována vzhůru na 3,5 % z 3,3 % a pětiletý výhled byl revidován vzhůru na 3 % z 2,9 %.

Přečtené: 80x

Zprávy a analýzy
Novinky
Sdílet tento článek na Twitter Linkedin Facebook
Comments
fp
před 6 měsíci

Očekávané výsledky společnosti Meta

fpro
před 6 měsíci

Akcie rostou v době, kdy začíná výsledková sezóna

zQS394U5b1dPgDAv-Shutterstock_Forexpro-(1)
před 6 měsíci

Akcie se zotavují z poklesů

GRjBtSb3zBewBMO1-FX-pro-(1)
před 6 měsíci

Ropa dosahuje 90 dolarů kvůli obavám z eskalace války a poklesu zásob

Sledujte nás na sociálních sítích

Upozornění na rizika: Obchodování s měnami a s nástrojem "Contracts for Difference" (CFD) je značně spekulativní a vyznačuje se významným rizikem ztrát. Toto obchodování není vhodné pro všechny investory. Před zahájením obchodování se proto ujistěte, že těmto rizikům rozumíte.