před 11 měsíci

Očekávání celosvětového výhledu

globus

Americké akcie ve středu následovaly akcie v Evropě a Asii, které klesly kvůli rostoucímu pesimismu ohledně globálního výhledu.

Celková zpráva:

Index S&P 500 klesl o 0,8 %, protože jednání o dluhovém limitu se dostala do nové slepé uličky. Vyjednavači se stále rozcházejí v klíčových otázkách, což zvyšuje riziko platební neschopnosti USA a následné recese. V Evropě index Stoxx 600 rovněž klesl nejvíce za poslední dva měsíce, protože inflace ve Velké Británii byla vyšší, než se očekávalo. V Asii čínský index CSI 300 vymazal všechny své letošní zisky, protože k přetrvávajícím obavám o růst se přidal slabší jüan a problémy developerů s dluhy. Akcie luxusních společností včetně LVMH a vlastníka Gucci, společnosti Kering SA, zaznamenaly další ztráty. Výrobce čipů Analog Devices Inc. klesl po slabém výhledu v prostředí ekonomické nejistoty. A Citigroup Inc. klesla poté, co upustila od plánů na prodej své mexické jednotky Banamex. Výnosy krátkodobých státních dluhopisů ve středu nadále rostly, protože investoři požadovali vyšší prémie za americký dluh s nejvyšším rizikem nesplacení, pokud se politici nedokážou dohodnout. Ministryně financí Janet Yellenová uvedla, že Spojené státy pravděpodobně začnou nesplácet svůj dluh již 1. června. V důsledku toho se výnosy cenných papírů se splatností 6. června ve středu posunuly nad 6,1 %, zatímco výnosy cenných papírů se splatností 30. května se pohybují kolem 3 %. Později během dne se očekává zveřejnění zápisu z květnového zasedání FOMC Federálního rezervního systému, který odhalí obavy ohledně úvěrových podmínek, jež mohou přimět americkou centrální banku k pozastavení červnového zvyšování sazeb. Tvůrci politiky se pohybují na tenké hraně a snaží se zvýšením sazeb neuvrhnout ekonomiku do recese, zatímco se snaží omezit inflaci. Ekonomové však předpovídají recesi v USA bez ohledu na to, zda dojde k nesplacení amerického dluhu.

Makroanalýza a ekonomické zprávy:

ASIE: Index sentimentu japonských výrobců Tankan agentury Reuters vzrostl v květnu 2023 na +6 z dubnových -3 a poprvé v letošním roce se dostal do kladných čísel, protože ekonomika se zotavuje ze zpomalení způsobeného COVID. Pozitivní čtení měsíčního průzkumu, který předchází čtvrtletní zprávě Tankan japonské centrální banky, naznačilo, že počet firem, které považují podnikatelské podmínky za dobré, byl vyšší než počet firem, které je považují za špatné. Zpráva také ukázala, že nálada výrobců by se měla v příštích třech měsících dále zvyšovat, zatímco nálada v sektoru služeb se zhoršila jen mírně. Automobilový průmysl a ropné rafinerie patřily k nejspokojenějším odvětvím, protože se zmírnily poruchy dodávek. Mezitím globální vlivy a zvýšená úroveň inflace nadále tlumily spotřebu, což zhoršovalo sentiment.

EU: Inflace spotřebitelských cen ve Spojeném království v dubnu 2023 meziročně klesla na 8,7 %, což je nejnižší hodnota od března 2022, a to v důsledku výrazného zpomalení růstu cen elektřiny a plynu. Míra inflace nicméně překonala očekávání trhu ve výši 8,2 % a zůstala výrazně nad cílem Bank of England ve výši 2,0 %. Ukazatel podnikatelského klimatu Ifo pro Německo v květnu 2023 oproti předchozímu měsíci klesl o 1,7 bodu na 91,7 bodu, což je pod 14měsíčním maximem z předchozího měsíce a zaostává za tržním očekáváním 93,0 bodu. Zároveň se jednalo o první měsíční pokles indexu od října loňského roku v důsledku výrazného zhoršení očekávání průmyslu a pravděpodobně i výrazně nižšího počtu nových zakázek v důsledku nedávného zvýšení úrokových sazeb a přetrvávající vysoké inflace. Očekávání pro příští měsíce byla pesimističtější (88,6 oproti dubnové hodnotě 91,7) a mírně negativnější bylo i hodnocení současné situace ze strany firem (94,8 oproti 95,1).

USA: Zásoby ropy v USA se v týdnu končícím 19. května 2023 snížily o 12,456 mil. barelů, což je nejvíce od listopadu 2022, a oproti očekávání trhu poklesly o 0,775 mil. barelů, ukázaly údaje ze zprávy EIA o zásobách ropy. Zásoby benzinu rovněž poklesly o 2,053 mil. barelů, což bylo více než předpokládané čerpání ve výši 1,051 mil. barelů, a zásoby destilátů, které zahrnují naftu a topný olej, poklesly o 0,562 mil. barelů oproti konsenzuálnímu růstu o 0,385 mil. barelů. Na druhé straně zásoby ropy v dodacím uzlu Cushing v Oklahomě vzrostly o 1,762 mil. barelů, což je nejvíce od konce ledna.

Přečtené: 131x

Zprávy a analýzy
Novinky
Sdílet tento článek na Twitter Linkedin Facebook
Comments
fp
před 6 měsíci

Očekávané výsledky společnosti Meta

fpro
před 6 měsíci

Akcie rostou v době, kdy začíná výsledková sezóna

zQS394U5b1dPgDAv-Shutterstock_Forexpro-(1)
před 6 měsíci

Akcie se zotavují z poklesů

GRjBtSb3zBewBMO1-FX-pro-(1)
před 6 měsíci

Ropa dosahuje 90 dolarů kvůli obavám z eskalace války a poklesu zásob

Sledujte nás na sociálních sítích

Upozornění na rizika: Obchodování s měnami a s nástrojem "Contracts for Difference" (CFD) je značně spekulativní a vyznačuje se významným rizikem ztrát. Toto obchodování není vhodné pro všechny investory. Před zahájením obchodování se proto ujistěte, že těmto rizikům rozumíte.