před 7 měsíci

Ochlazení trhu nemovitostí v USA a mírně horší údaje z trhu práce

USA

Dnešní údaje z USA ukázaly na utlumenou hospodářskou aktivitu.

Celková zpráva:

Výprodej globálních dluhopisů se ve čtvrtek prohloubil v souvislosti se spekulacemi, že americká centrální banka ponechá úrokové sazby na vysoké úrovni. Výnos desetiletého amerického státního dluhopisu vzrostl o téměř osm bazických bodů na 4,69 % a sazby třicetiletého dluhopisu krátce vzrostly na 4,81 %, což je 13leté maximum. Komentáře představitele Federálního rezervního systému a slabé údaje o spotřebitelských výdajích nedokázaly změnit náladu na trhu dluhopisů. Osobní spotřeba, hlavní motor americké ekonomiky, vzrostla od dubna do června o 0,8 %, což je nejslabší nárůst za více než rok. HDP v tomto období rostl tempem 2,1 %. Ve Velké Británii vzrostly výnosy referenčních státních dluhopisů až o 20 bazických bodů. Rally na ropě se ve čtvrtek zastavila poté, co se ropa WTI na začátku týdne obchodovala nad 94 dolary za barel. Dolar klesl, zatímco americké akcie vzrostly. Společnost Peloton Interactive vzrostla o 0,97 % poté, co výrobce uzavřel dohodu se společností Lululemon Athletica o využívání jejího online tréninku a spolupráci na oblečení. Společnost Micron Technology klesla o 4,4 % po smíšeném výhledu na čtvrtletí.

Makroanalýza a zprávy z ekonomiky:

ASIE: Maloobchodní tržby v Austrálii se v srpnu 2023 meziměsíčně zvýšily o 0,2 % oproti tržnímu odhadu 0,3 % a po konečném růstu o 0,5 % v předchozím měsíci, jak ukázaly předběžné údaje. Mírný nárůst naznačil, že spotřebitelé nadále omezují své výdaje, protože úrokové sazby zůstávají vysoké.

EU: Meziroční míra inflace ve Španělsku se v září v souladu s tržními odhady zvýšila třetí měsíc po sobě na 3,5 % ze srpnových 2,6 %. Jednalo se o nejvyšší míru inflace za posledních pět měsíců, a to především v důsledku růstu cen pohonných hmot a v menší míře i kapalných paliv oproti poklesu v září 2022. Na meziměsíční bázi se spotřebitelské ceny v září zvýšily o 0,2 % po srpnovém růstu o 0,5 % a mírně zaostaly za tržními odhady, které předpokládaly růst o 0,3 %. Jádrová inflace se v meziročním srovnání zmírnila na 5,8 %. Ukazatel ekonomického sentimentu v eurozóně v září mírně poklesl na 93,3 bodu. Překonal však očekávání trhu ve výši 92,5 bodu. Jednalo se o nejnižší hodnotu od listopadu 2020. Indikátor spotřebitelské důvěry v eurozóně byl v září 2023 potvrzen na úrovni -17,8 bodu, což je nejnižší hodnota za posledních šest měsíců. Spotřebitelská důvěra v EU také druhý měsíc po sobě výrazně poklesla, protože respondenti průzkumu byli pesimističtější ohledně minulé i budoucí finanční situace svých domácností a očekávané celkové ekonomické situace své země. Spotřebitelé také signalizovali snížení úmyslu uskutečnit větší nákupy. Německá spotřebitelská inflace v září meziročně klesla na 4,5 %, což je výrazně méně než v předchozím měsíci (6,1 %) a mírně pod očekáváním trhu (4,6 %). Jedná se o nejnižší míru inflace od vypuknutí války na Ukrajině v únoru 2022. Německé spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 0,3 %, tedy stejným tempem jako v srpnu a v souladu s očekáváním trhu. Jádrová inflace klesla na meziroční minimum 4,6 %.

USA: Americká ekonomika rostla ve 2. čtvrtletí 2023 tempem 2,1 %, tedy beze změny oproti předchozímu odhadu a oproti nahoru revidovanému růstu o 2,2 % v 1. čtvrtletí. Spotřebitelské výdaje rostly mnohem méně, než se původně očekávalo (0,8 % oproti 1,7 % ve druhém odhadu), ale vzestupné revize byly zaznamenány u nebytových fixních investic (7,4 % oproti 6,1 %), vývozu (-9,3 % oproti -10,6 %) a investic do rezidenčních nemovitostí (-2,2 % oproti -3,6 %). Výdaje vládních institucí vzrostly v souladu s předchozím odhadem o 3,3 %. Počet Američanů žádajících o podporu v nezaměstnanosti se v týdnu končícím 23. září zvýšil o 2 000 na 204 000, což je výrazně pod očekáváním trhu ve výši 215 000 a zůstává blízko více než sedmiměsíčního minima z předchozího týdne. Cenový index výdajů na osobní spotřebu (PCE) ve Spojených státech vzrostl ve druhém čtvrtletí 2023 meziročním tempem 2,5 %, což odpovídá druhému odhadu. Jednalo se o nejnižší hodnotu od posledního čtvrtletí roku 2020. Prodej domů ve Spojených státech v srpnu 2023 meziměsíčně poklesl o 7,1 %, což je nejvýraznější pokles od září 2022 a výrazně předčil očekávání trhu, který předpokládal pokles o 0,8 %. V meziročním srovnání se očekávané prodeje snížily o 18,7 %, což je rychlejší tempo než v předchozím měsíci.

Přečtené: 85x

Novinky
Zprávy a analýzy
Sdílet tento článek na Twitter Linkedin Facebook
Comments
fp
před 6 měsíci

Očekávané výsledky společnosti Meta

fpro
před 6 měsíci

Akcie rostou v době, kdy začíná výsledková sezóna

zQS394U5b1dPgDAv-Shutterstock_Forexpro-(1)
před 6 měsíci

Akcie se zotavují z poklesů

GRjBtSb3zBewBMO1-FX-pro-(1)
před 6 měsíci

Ropa dosahuje 90 dolarů kvůli obavám z eskalace války a poklesu zásob

Sledujte nás na sociálních sítích

Upozornění na rizika: Obchodování s měnami a s nástrojem "Contracts for Difference" (CFD) je značně spekulativní a vyznačuje se významným rizikem ztrát. Toto obchodování není vhodné pro všechny investory. Před zahájením obchodování se proto ujistěte, že těmto rizikům rozumíte.