Všech 11 hlavních sektorů indexu S&P 500 kleslo. Výrazný pokles zaznamenaly akcie energetických společností, které ztratily až 7,1 %. Akcie související s energetickými komoditami, jako je ropa a zemní plyn, byly ovlivněny propadem cen ropy, které klesly v reakci na obavy z poklesu poptávky v prostředí recese a silného amerického dolaru.
Celková zpráva:
Obavy investorů o stav americké ekonomiky a následný dopad agresivní politiky úrokových sazeb americké centrální banky s cílem omezit inflaci vyvolaly výprodej na akciovém trhu. Indexy S&P 500 a Nasdaq se blíží minimům, která byla naměřena v polovině června. Dow Jones se obchoduje na minimech, kterých bylo dosaženo v listopadu 2020. Po výrazných ziscích v posledních dvou letech se Wall Street v roce 2022 ocitla pod tlakem obav z řady problémů, včetně konfliktu na Ukrajině, energetické krize v Evropě, epidemie COVID-19 v Číně a zpřísnění finančních podmínek po celém světě. Půl tuctu centrálních bank včetně Spojených států, Velké Británie, Švédska, Švýcarska a Norska tento týden zvýšilo sazby v boji proti inflaci, ale trhy překvapil signál Fedu, že očekává, že vysoké sazby v USA zůstanou až do roku 2023. K problémům v období nepříznivém pro trhy přispěly i negativní výhledy některých společností.
Investoři vydělali na:
Akcie společnosti Domino's Pizza, Inc. během dnešního obchodního dne vzrostly o 3,08 % (pětiletá výkonnost: +67,83 %). Společnost Domino's Pizza provozuje síť firemních a franšízových prodejen Domino's Pizza na území Spojených států a dalších zemí. Společnost rovněž provozuje regionální centra pro výrobu a distribuci těsta v sousedních Spojených státech i mimo ně.
Makroanalýza a zprávy z ekonomiky:
Americká ministryně financí Janet Yellenová uvedla, že cenový strop na ruskou ropu, který západní země plánují zavést, již přináší změny, a poznamenala, že Rusko nyní nabízí "obrovské slevy" Číně a Indii a zároveň hledá další odběratele své ropy. Asijské akciové indexy uzavřely obchodní den takto: CSI 300 -0,34 %, Hang Seng -1,18 %, Nikkei 225 -0,58 %.
Předběžné odhady ukázaly, že index S&P Global Eurozone Manufacturing PMI v září 2022 klesl na 48,5 bodu ze srpnových 49,6 bodu. Zpracovatelský průmysl klesal čtvrtý měsíc v řadě nejrychlejším tempem od května 2020. Příliv nových zakázek klesl již třetí měsíc, což ukazuje na pokračující pokles poptávky, protože klienti čelí vyšším životním nákladům. Evropské akciové indexy uzavřely obchodní den takto: Eurostoxx 50 -2,29 %, CAC 40 -2,28 %, DAX -1,97 %.
Předběžný odhad ukázal, že globální kompozitní index PMI S&P US v září 2022 vzrostl na 49,3 bodu ze 44,6 bodu naměřených v předchozím měsíci. Tento vývoj ukazuje na mírnější pokles podnikatelské aktivity v soukromém sektoru. Produkce služeb klesala pomalejším tempem, zatímco u výrobců pokračoval mírný pokles výroby. Na straně cen se inflace vstupních nákladů zmírnila na nejnižší úroveň od počátku roku 2021, celkově však zůstala vysoká v důsledku rostoucích úrokových sazeb a zvyšování cen materiálů a mezd. Podnikatelská důvěra vzrostla na čtyřměsíční maximum. Americké akciové indexy uzavřely obchodní den takto: Dow Jones -1,61 %, S&P 500 -1,72 %, NASDAQ -1,80 %.