před 6 měsíci

Akcie dnes po smíšených makroekonomických výsledcích klesly

obrazek

Dnešní den byl ve znamení makroekonomických výsledků, kdy klesl počet Američanů žádajících o podporu v nezaměstnanosti, ale poklesly i prodeje nemovitostí v USA.

Celková zpráva:

V očekávání projevu Jeroma Powella o výhledu Federálního rezervního systému akcie klesly, protože investoři reagovali na hospodářské výsledky podniků a vývoj na Blízkém východě. Index S&P 500 se pohyboval poblíž úrovně 4 300. Společnost Tesla Inc. klesla o 9 % kvůli nesplnění odhadů zisku a tržeb, zatímco Netflix Inc. vzrostl o 18 % díky silnému růstu počtu předplatitelů. Výnosy státních dluhopisů se přiblížily 5 %, což vedlo Powella k tomu, že pravděpodobně nenaznačí žádné okamžité zvýšení sazeb, ale ponechal rozhodnutí na prosinec kvůli inflaci. Makroekonomické zprávy přinesly smíšené výsledky s nižšími žádostmi o podporu v nezaměstnanosti, ale poklesem prodejů domů. Dnes je naplánováno vystoupení představitelů Fedu. Invetoři pozorně sledují geopolitické události, zejména napětí na Blízkém východě. Z podnikových zpráv American Airlines Group překonala očekávání ohledně zisku, i když její prognóza pro zbytek roku byla snížena; železnice Union Pacific vykázala zisk, který překonal odhady analytiků, jež byly v posledním měsíci revidovány směrem dolů. Společnost AT&T zvýšila výhled volných peněžních toků na celý rok poté, co vykázala přírůstek zákazníků a zisk, který překonal odhady analytiků, a společnost VMWare klesla poté, co deník Financial Times informoval, že čínské regulační orgány mohou pozastavit její akvizici společností Broadcom Inc. v hodnotě 61 miliard USD.

Makroanalýza a zprávy z ekonomiky:

ASIE: Obchodní bilance Japonska se v září 2023 nečekaně změnila v přebytek 62,44 mld. dolarů. JPY ze schodku 62,44 mld. JPY ve stejném období předchozího roku, čímž překonal tržní odhady deficitu ve výši 425 miliard JPY. JPY. Jednalo se o první přebytek obchodní bilance za poslední tři měsíce, neboť vývoz vzrostl, zatímco dovoz klesl. Průměrné ceny nových domů v 70 největších čínských městech se v září 2023 meziročně snížily o 0,1 % a klesaly stejným tempem již třetí měsíc po sobě, protože poptávka zůstala slabá, zatímco Peking pokračoval ve snaze zvrátit dlouhodobý pokles cen nemovitostí. Meziměsíčně ceny nových domů v září klesly o 0,2 %, což byl třetí měsíc poklesu v řadě.

EU: CHF v předchozím měsíci revidován směrem dolů. Jednalo se o největší přebytek obchodní bilance od února 2022, neboť vývoz rostl více než dovoz. Při pohledu na prvních devět měsíců roku vykázala obchodní bilance přebytek ve výši 28,7 miliardy CHF. Francouzský ukazatel výrobního klimatu v říjnu 2023 klesl na 98 bodů z 99 bodů v předchozím měsíci a mírně pod tržní prognózy 99 bodů. Kromě toho se ukazatel měřící vnímanou ekonomickou nejistotu zvýšil na 29 bodů z 27 bodů v září. Schodek běžného účtu platební bilance Slovenska se v srpnu 2023 snížil na 14,1 mil. eur ze 457,5 mil. eur ve stejném měsíci předchozího roku, když bilance zboží dosáhla přebytku 287,5 mil. eur ze schodku 289,3 mil. eur v předchozím roce.

USA: Počet Američanů žádajících o podporu v nezaměstnanosti klesl v týdnu končícím 14. října oproti předchozímu týdnu o 13 000 na 198 000, což je nejméně od ledna 2023 a výrazně pod tržními odhady 212 000. Výsledek přispěl k důkazům, že trh práce zůstává na historicky napjatých úrovních, což ukazuje na další odolnost vůči agresivnímu cyklu zpřísňování Fedu a prodloužení období, ve kterém by centrální banka měla ponechat úrokové sazby na restriktivních úrovních. Prodej dříve vlastněných domů ve Spojených státech v září 2023 klesl oproti předchozímu měsíci o 2 % na sezónně očištěnou anualizovanou úroveň 3,96 milionu jednotek, což je nejnižší úroveň od října 2010. Výsledek nicméně mírně překonal očekávání trhu, který předpokládal 3,89 mil. jednotek. Pokles byl v souladu s dalšími zveřejněnými údaji za dané období, neboť prudce rostoucí hypoteční sazby nejenže nadále odrazují zájemce o první bydlení, ale také brání majitelům domů prodávat nemovitosti uzamčené za nižší hypoteční sazby.

Přečtené: 89x

Zprávy a analýzy
Novinky
Sdílet tento článek na Twitter Linkedin Facebook
Comments
fp
před 5 měsíci

Očekávané výsledky společnosti Meta

fpro
před 5 měsíci

Akcie rostou v době, kdy začíná výsledková sezóna

zQS394U5b1dPgDAv-Shutterstock_Forexpro-(1)
před 5 měsíci

Akcie se zotavují z poklesů

GRjBtSb3zBewBMO1-FX-pro-(1)
před 6 měsíci

Ropa dosahuje 90 dolarů kvůli obavám z eskalace války a poklesu zásob

Sledujte nás na sociálních sítích

Upozornění na rizika: Obchodování s měnami a s nástrojem "Contracts for Difference" (CFD) je značně spekulativní a vyznačuje se významným rizikem ztrát. Toto obchodování není vhodné pro všechny investory. Před zahájením obchodování se proto ujistěte, že těmto rizikům rozumíte.