před 6 měsíci

Investoři po skončení obchodování očekávají oznámení výsledků společností Netflix a Tesla

Akcie

Akcie na začátku obchodování zaznamenaly pokles a americký prezident přijel do Izraele, aby zabránil větší eskalaci konfliktu.

Celková zpráva:

Index S&P 500 se pohyboval v blízkosti 4 350 bodů. Společnost Morgan Stanley klesla o 6 % kvůli poklesu zisku. United Airlines Holdings klesly po varování, že pozastavení letů do Tel Avivu a vyšší náklady na pohonné hmoty pro letadla budou mít negativní dopad na zisk. Společnost Procter & Gamble Co. vzrostla, protože tržby překonaly odhady. Společnost Nasdaq vykázala tržby, které překonaly očekávání. Očekává se, že společnosti Tesla a Netflix oznámí výsledky po skončení obchodování. Prezident Joe Biden přijel do Tel Avivu a naznačil, že izraelská armáda není zodpovědná za smrtící výbuch v nemocnici, který si vyžádal stovky mrtvých a zvýšil napětí na Blízkém východě. Investoři pozorně sledují situaci na Blízkém východě pro případ, že by se Izrael rozhodl zahájit pozemní ofenzivu v Gaze, což by mohlo vyvolat širší konflikt, do kterého by se mohl zapojit Írán, klíčový dodavatel ropy, a další země.

Makroanalýza a ekonomické zprávy:

ASIE: Čínská ekonomika vzrostla ve 3. čtvrtletí 2023 meziročně o 4,9 %, čímž překonala tržní odhady ve výši 4,4 % a dala naději, že letos splní oficiální roční cíl ve výši přibližně 5 %, neboť pokračující stimulace ze strany Pekingu kompenzuje dopady vleklé krize v oblasti nemovitostí a slabého obchodu. HDP země vzrostl ve 2. čtvrtletí o 6,3 % na nízké srovnávací základně z loňského roku, kdy v Šanghaji a dalších velkých městech platily přísné výluky. V samotném září vzrostly maloobchodní tržby nejvíce za poslední 4 měsíce, a to již 9. měsíc v řadě; a růst průmyslové produkce zůstal na nejvyšší úrovni od dubna. Mezitím sledovaná míra nezaměstnanosti klesla na 22měsíční minimum 5 % a fixní investice v prvních 9 měsících roku 2023 nadále rostly. Dříve zveřejněné údaje ukázaly, že vývoz klesal pomalejším tempem, částečně v důsledku vrcholící sezóny dodávek vánočních výrobků.

EU: Míra inflace ve Spojeném království zůstala v září 2023 na stabilní úrovni 6,7 %, čímž se udržela na srpnovém 18měsíčním minimu a vzdorovala tržním očekáváním mírného poklesu na 6,6 %. Mírnější růst cen potravin a nealkoholických nápojů (12,1 % oproti 13,6 % v srpnu) a nábytku a zboží pro domácnost (3,7 % oproti 5,1 %) byl kompenzován menším poklesem cen energií (-0,2 % oproti -3,2 %) v důsledku meziměsíčního zvýšení nákladů na motorová paliva. Kromě toho jádrová inflace, která nezahrnuje volatilní položky, jako jsou energie a potraviny, klesla na 6,1 %, což je nejnižší hodnota od ledna, ale mírně nad prognózou 6 %. Oba tyto údaje zůstaly výrazně nad 2% cílem Bank of England, což dále podtrhuje rostoucí inflační tlaky v zemi a dále komplikuje úkol tvůrcům měnové politiky, kteří by na svém nadcházejícím zasedání měli ponechat úrokové sazby beze změny. V meziměsíčním srovnání vzrostl index spotřebitelských cen v září o 0,5 %, což je nejvýraznější nárůst od května. Míra inflace v eurozóně byla v září 2023 potvrzena na úrovni 4,3 % r/r, což je méně než srpnových 5,2 % a nejméně od října 2021, neboť ceny rostly pomaleji u služeb (4,7 % oproti srpnovým 5,5 %), neenergetického průmyslového zboží (4,1 % oproti 4,7 %) a potravin, alkoholu a tabáku (8,8 % oproti 9,7 %). Mezitím se dále snížily náklady na energie (-4,6 % oproti -3,3 %). Jádrová inflace byla v září rovněž potvrzena na úrovni 4,5 %, což je nejnižší hodnota od srpna 2022. Z největších ekonomik eurozóny míra HICP klesla v Německu (4,3 % vs. 6,4 %) a Nizozemsku (-0,3 % vs. 3,4 %), ve Francii se však nezměnila (na 5,7 %). V Itálii a Španělsku však míra inflace zrychlila z 5,5 % na 5,6 %.

USA: Stavební povolení ve Spojených státech klesla v září 2023 o 4,4 % na sezónně očištěnou roční míru 1,473 milionu, což je pod srpnovým desetiměsíčním maximem 1,541 milionu, ale nad tržním konsensem 1,45 milionu, ukázal předběžný odhad. Růst hypotečních sazeb na několikaletá maxima zatížil poptávku po bydlení, zatímco přetrvávající nedostatek dostupných bytů na trhu pomohl poskytnout určitou podporu developerům. Za zmínku stojí, že počet schválených úvěrů pro volatilní segment vícegeneračních domů klesl o 14,3 % na 508 tisíc, což je nejnižší úroveň od října 2020, zatímco počet schválených úvěrů pro rodinné domy vzrostl o 1,8 % na 16měsíční maximum 965 tisíc.

Přečtené: 67x

Novinky
Zprávy a analýzy
Sdílet tento článek na Twitter Linkedin Facebook
Comments
fp
před 5 měsíci

Očekávané výsledky společnosti Meta

fpro
před 5 měsíci

Akcie rostou v době, kdy začíná výsledková sezóna

zQS394U5b1dPgDAv-Shutterstock_Forexpro-(1)
před 5 měsíci

Akcie se zotavují z poklesů

GRjBtSb3zBewBMO1-FX-pro-(1)
před 6 měsíci

Ropa dosahuje 90 dolarů kvůli obavám z eskalace války a poklesu zásob

Sledujte nás na sociálních sítích

Upozornění na rizika: Obchodování s měnami a s nástrojem "Contracts for Difference" (CFD) je značně spekulativní a vyznačuje se významným rizikem ztrát. Toto obchodování není vhodné pro všechny investory. Před zahájením obchodování se proto ujistěte, že těmto rizikům rozumíte.