před 6 měsíci

Rostoucí spotřebitelské ceny podporují možnost vyšších úrokových sazeb po delší dobu

9cEDafYPRbAJRTwZ-Shutterstock_2146335327

Jádrový index spotřebitelských cen, který nezahrnuje náklady na potraviny a energie, se minulý měsíc zvýšil o 0,3 % a oproti předchozímu roku vzrostl o 4,1 %, což je nejnižší hodnota od roku 2021.

Celková zpráva:

Výnosy státních dluhopisů vzrostly a akcie kolísaly, protože nejnovější údaje o spotřebitelských cenách posílily spekulace, že Fed není blízko k vyhlášení vítězství nad inflací. Index S&P 500 se příliš nezměnil. Dvouleté dluhopisy vzrostly o osm bazických bodů na 5,1 %. Dolar vzrostl. Swapové kontrakty vázané na budoucí rozhodnutí Fedu o sazbách posunuly pravděpodobnost dalšího zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu zpět na zhruba 50 % - ze středečních téměř 30 % - a očekávání prvního snížení sazeb se od červnového zasedání posunula směrem k červenci. Ropa vzrostla poté, co vedoucí představitelé OPEC+ Saúdská Arábie a Rusko potvrdili svou úzkou spolupráci na trhu s ropou veřejným projevem jednoty, a obchodníci sledovali události v Izraeli a Gaze. Globální finanční trhy mezitím diskontují riziko "masivního konfliktu na celém Blízkém východě", uvedl ekonom Nouriel Roubini. Z firemních zpráv čtvrtletní zisk společnosti Delta Air Lines překonal odhady analytiků, ale dopravce snížil horní hranici výhledu zisku na rok 2023 kvůli rostoucím cenám paliva a vyšším nákladům na údržbu letadel, než se očekávalo. Společnost Walgreens Boots Alliance se připravila na příchod nového generálního ředitele programem snižování nákladů ve výši 1 miliardy USD a vydala prognózu zisku na rok 2024, která zaostala za odhady Wall Street. Společnost Ford Motor Company se stala posledním terčem stávky odborového svazu United Auto Workers poté, co jeho členové odešli z jejího největšího závodu, vysoce ziskové továrny na výrobu pickupů v Kentucky. Target vzrostl po zvýšení nákupního ratingu od Bank of America, která vidí lepší rizikový profil maloobchodního prodejce na základě nedávného poklesu akcií.

Makroanalýza a zprávy z ekonomiky:

ASIE: Jádrové strojní zakázky v Japonsku, které nezahrnují zakázky pro lodě a energetické společnosti, se v srpnu 2023 meziměsíčně snížily o 0,5 %, což představuje zlepšení oproti červencovému poklesu o 1,1 %, ale zaostaly za tržním očekáváním růstu o 0,4 %. Pokles soukromých kapitálových investic byl způsoben především 3,8% poklesem v nevýrobním sektoru, zatímco výrobní sektor zaznamenal 2,2% nárůst. V meziročním srovnání se strojní zakázky v soukromém sektoru v srpnu snížily o 7,7 % po červencovém poklesu o 13 % a dopadly hůře, než se předpokládalo -7,3 %. Ceny výrobců v Japonsku v září 2023 vzrostly o 2,0 % r/r, což znamenalo zpomalení růstu ze srpnových mírně revidovaných 3,3 % a méně než tržní projekce 2,3 %. Jednalo se o nejnižší růst cen výrobců od března 2021, který zároveň znamenal devátý měsíc zpomalování hodnot v řadě. V meziměsíčním srovnání se ceny výrobců snížily o 0,3 %, což byl první pokles za poslední tři měsíce, poté co v srpnu vzrostly o 0,3 %.

EU: Ekonomika Spojeného království v srpnu 2023 meziměsíčně vzrostla o 0,2 %, což odpovídá tržním odhadům a zároveň znamená posun oproti revidovanému červencovému poklesu o 0,6 %. Produkce služeb vzrostla o 0,4 % po červencovém poklesu o 0,6 %. Produkce ve službách zaměřených na spotřebitele naopak poklesla o 0,6 %. Kromě toho se produkce zpracovatelského průmyslu snížila o 0,7 % (z červencových -1,1 %) a stavební produkce poklesla o 0,5 % (z červencových -0,4 %). Při pohledu na tři měsíce do srpna se HDP zvýšil o 0,3 %, přičemž růst byl zaznamenán ve všech odvětvích.

USA: Míra inflace v USA zůstala v září 2023 stabilní na úrovni 3,7 % a vzdorovala tak tržním očekáváním mírného poklesu na 3,6 %, když mírnější pokles cen energií kompenzoval zpomalující inflační tlaky v ostatních kategoriích. Jádrový index spotřebitelských cen, který nezahrnuje volatilní ceny potravin a energií, zpomalil na 4,1 %, což je nejnižší hodnota od září 2021. Meziměsíčně spotřebitelské ceny vzrostly o 0,4 %, což je mírnější růst než srpnových 0,6 %, ale překonal očekávání trhu ve výši 0,3 %, zatímco jádrový index zůstal beze změny na úrovni 0,3 %. Počet Američanů žádajících o podporu v nezaměstnanosti se oproti předchozímu týdnu končícímu 7. října nezměnil a činil 209 000, což je pod odhady 210 000 a zůstává blízko zářijového sedmiměsíčního minima 202 000.

Přečtené: 76x

Zprávy a analýzy
Novinky
Sdílet tento článek na Twitter Linkedin Facebook
Comments
fp
před 5 měsíci

Očekávané výsledky společnosti Meta

fpro
před 5 měsíci

Akcie rostou v době, kdy začíná výsledková sezóna

zQS394U5b1dPgDAv-Shutterstock_Forexpro-(1)
před 5 měsíci

Akcie se zotavují z poklesů

GRjBtSb3zBewBMO1-FX-pro-(1)
před 6 měsíci

Ropa dosahuje 90 dolarů kvůli obavám z eskalace války a poklesu zásob

Sledujte nás na sociálních sítích

Upozornění na rizika: Obchodování s měnami a s nástrojem "Contracts for Difference" (CFD) je značně spekulativní a vyznačuje se významným rizikem ztrát. Toto obchodování není vhodné pro všechny investory. Před zahájením obchodování se proto ujistěte, že těmto rizikům rozumíte.